Pęknięcie nosa, potocznie nazywane złamanym nosem, jest złamaniem jednej z kości nosa.Objawy mogą obejmować krwawienie, obrzęk, obrzęk, siniaki i niezdolność do oddychania przez nos. Mogą być komplikowane przez inne złamania twarzy lub krwiak przegrody międzykomorowej.

Najczęstsze przyczyny to napaść, urazy podczas uprawiania sportu, upadki i kolizje z pojazdami silnikowymi. Diagnoza jest zazwyczaj oparta na typowych objawach i objawach, a czasami może być potwierdzona promieniami rentgenowskimi.

Zabieg polega zazwyczaj na stosowaniu leków przeciwbólowych i zimnych okładów. Obniżenie, w razie potrzeby, może zwykle wystąpić po ustąpieniu opuchlizny. Zależnie od rodzaju złamań, redukcja pęknięć może być zamknięta lub otwarta. Wyniki są generalnie dobre. Częste są złamania nosowe, które stanowią około 40 % złamań twarzy. Mężczyźni w wieku 20 lat są najczęściej dotknięci chorobą.

medsen.pl/bezdechy-podczas-snu/ 

Objawy złamanego nosa obejmują siniaki, obrzęk, obrzęk, kruchość, ból, deformację i/lub krwawienie z okolicy nosa i nosa twarzy. Pacjent może mieć trudności z oddychaniem lub nadmierne krwawienia z nosa (w przypadku uszkodzenia błony śluzowej nosa). Pacjent może też mieć siniaki wokół jednego lub obu oczu.

Przyczyna złamań nosa – niezbędna interwencja laryngologa

Przyczyną złamań nosa są fizyczne urazy twarzy. Najczęstszymi źródłami złamań nosa są urazy sportowe, bijatyka, upadki i wypadki samochodowe w młodszych grupach wiekowych oraz wypadki spowodowane przez omdlenie lub zaburzenia równowagi u osób starszych.

Diagnoza laryngologiczna przy złamaniu nosa

Pęknięcia nosa są zwykle rozpoznawane wizualnie i fizycznie. Na ogół nie zaleca się obrazowania medycznego. Priorytetem jest odróżnienie prostych złamań ograniczonych do kości nosa (Typ 1) od złamań, które dotyczą również innych kości twarzy i/lub przegrody nosowej (Typy 2 i 3). W prostych złamaniach typu 1 X-Rays dostarcza zadziwiająco mało informacji poza badaniem klinicznym. Diagnoza może być jednak potwierdzona badaniami rentgenowskimi lub tomografią komputerową, które są wymagane w przypadku podejrzenia innych zranień twarzy.
Pęknięcie, które przebiega poziomo przez przegrodę przegrody, jest czasami nazywane „złamaniem Jarjavaya”, a pionowe „złamaniem Chevalletu”.

Praktyczne i przykładowe leczenie laryngologiczne złamań nosa Białystok

Chociaż leczenie nieskomplikowanego złamania kości nosowych nie jest zalecane – skierowanie do konkretnego leczenia w ciągu pięciu do siedmiu dni zwykle wystarcza – związany z tym uraz, krwiak przeponowy nosa, występuje w około 5% przypadków i wymaga pilnego leczenia i powinien być badany podczas oceny urazów nosa.
Niewielkie złamania nosa mogą być dopuszczone do samodzielnego gojenia się pod warunkiem, że nie wystąpią istotne deformacje kosmetyczne. W celu złagodzenia dyskomfortu podczas gojenia mogą być przepisywane leki lodu i bólu.W przypadku złamań nosa, gdzie nos został zdeformowany, można próbować ręcznie wyrównać nos, zazwyczaj z dobrymi wynikami. Urazy innych konstrukcji (typy 2 i 3) muszą być rozpoznawane i leczone chirurgicznie.

Interwencja laryngologa przy złamaniu

Stabilność kości po złamaniu ma miejsce od 3 do 4 tygodni. Niektórzy specjaliści sugerują, że w tym czasie nie należy nosić okularów ani dmuchać w nos, ponieważ może to mieć wpływ na wyrównanie kości. Pełna synteza kostna zachodzi pomiędzy 4 a 8 tygodniami. Aktywność ogólna jest w porządku po 1-2 tygodniach, ale sport kontaktowy nie jest zalecany przez co najmniej 2-3 miesiące, w zależności od stopnia urazu. Zaleca się, aby podczas uprawiania sportu ochrona twarzy była noszona przez co najmniej 6 tygodni po urazie.