Amerykański przedsiębiorca, artysta i wynalazca Michael Vasilantone w 1960 r. zaczął używać, rozwijać i sprzedawać wielobarwną, rotacyjną sitodrukarkę do odzieży.Vasilantone później złożył wniosek patentowy na wynalazek Vasilantone w 1967 r., który otrzymał numer 3 427 964 18 lutego 1969 r. Oryginalna maszyna została wyprodukowana w celu wydrukowania logo i informacji zespołowej na temat odzieży kręgielnianej, ale wkrótce została skierowana na nową modę drukowania na koszulkach. Patent Vasilantone został licencjonowany przez wielu producentów, co spowodowało, że produkcja i wysięgniki w koszulkach drukowanych sprawiły, że ta sitodrukarka stała się popularna. Druk sitodruk na odzieży stanowi obecnie ponad połowę działalności sitodruku w Stanach Zjednoczonych.

Jak wybrać odpowiedni tusz do drukarek

Graficzne drukowanie na ekranie jest obecnie szeroko stosowane do tworzenia masowych lub wielkoformatowych grafik, takich jak plakaty czy stojaki. Nadruki kolorowe mogą być tworzone poprzez drukowanie w CMYK (cyan, magenta, żółty i czarny („klawisz”). Druk sitodruk dobrze nadaje się do drukowania na płótnie. Andy Warhol, Arthur Okamura, Robert Rauschenberg, Roy Lichtenstein, Harry Gottlieb i wielu innych artystów wykorzystali sitodruk jako wyraz kreatywności i wizji artystycznej.

Co wyróżnia tusze hp

Ekran wykonany jest z kawałka siatki rozciągniętej nad ramą. Siatka ta mogłaby być wykonana z polimeru syntetycznego, takiego jak nylon, a do projektu wymagającego wyższego i delikatniejszego stopnia szczegółowości wykorzystano by cieńszą i mniejszą przysłonę dla oczek. Aby siatka była skuteczna, musi być zamontowana na ramie i musi być naprężona. Rama, która utrzymuje siatkę może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno lub aluminium, w zależności od stopnia zaawansowania maszyny lub procedury rzemieślniczej. Naprężenie siatki można sprawdzić za pomocą tensiometru; wspólną jednostką pomiaru naprężenia siatki jest Newton (N/cm). Wzorzec tworzy się poprzez zablokowanie części ekranu w negatywowym obrazie wzoru, który ma być wydrukowany; to znaczy, otwarte przestrzenie są to przestrzenie, w których farba drukarska pojawia się na podłożu.

Przed drukowaniem ramka i sito muszą zostać poddane procesowi przygotowania do prasowania, w którym emulsja jest „miażdżona” przez siatkę, a „jednostka ekspozycji” wypala niepotrzebną emulsję, pozostawiając czysty obszar w siatce o identycznym kształcie jak pożądany obraz. Powierzchnia przeznaczona do zadruku (powszechnie określana jako paleta) jest pokryta szeroką „taśmą paletową”. Służy to do zabezpieczenia „palety” przed przedostaniem się niepożądanego atramentu przez ekran i ewentualnym zabarwieniem „palety” lub przeniesieniem niepożądanego atramentu na następne podłoże.