Soczewki Fresnela mają swoją optyczną powierzchnię rozbitą na wąskie pierścienie, dzięki czemu soczewki są znacznie cieńsze i lżejsze niż zwykłe soczewki. Wytrzymałe soczewki Fresnela mogą być formowane z tworzywa sztucznego i są niedrogie. Okulary dla dzieci lenticularowe to tablice mikrosoczewek, które są używane w drukowaniu soczewek lenticularnych do tworzenia obrazów, które mają iluzję głębi lub zmieniają się pod różnymi kątami.

Soczewka indeksowa posiada płaskie powierzchnie optyczne, ale posiada promieniową lub osiową zmianę współczynnika załamania światła, co powoduje koncentrację światła przechodzącego przez soczewkę.

Okulary dla dziecka– jaki rodzaj wybrać?

Supersoczewki wykonane są z metamateriałów indeksów ujemnych i mają na celu generowanie obrazów w rozdzielczościach przestrzennych przekraczających granicę dyfrakcji. Pierwsze supersoczewki powstały w 2004 roku przy użyciu tego metamateriału do mikrofal. Inni badacze opracowali udoskonalone wersje supersoczewek, które od 2014 r. nie zostały jeszcze zademonstrowane na widocznych lub bliskiej podczerwieni długościach fal. Aksykon ma stożkową powierzchnię optyczną. Obrazuje źródło punktu w linię wzdłuż osi optycznej lub przekształca wiązkę lasera w pierścień. Dyfrakcyjne elementy optyczne mogą działać jako soczewki. O okularach dla dzieci czytaj: Jak wybrać okulary dla dziecka?

Okulista dziecięcy - okulary dla dziecka

Jak nie przechowywać okularów dziecięcych?

Aberracja chromatyczna jest spowodowana rozproszeniem materiału soczewki – zmiennością jej współczynnika załamania światła n przy długości fali świetlnej. Ponieważ z powyższych wzorów, f zależy od n, wynika z tego, że światło o różnych długościach fal jest skupione w różnych położeniach. Aberracja chromatyczna obiektywu jest postrzegana jako frędzle koloru wokół obrazu. Można to zminimalizować stosując achromatyczne podwójne tony (lub achromat), w których dwa materiały o różnej dyspersji są połączone w jedną soczewkę. Zmniejsza to ilość aberracji chromatycznej w określonym zakresie długości fal, choć nie powoduje doskonałej korekcji.

Zastosowanie achromatów było ważnym krokiem w rozwoju mikroskopu optycznego. Apochromat to soczewka lub system soczewek z jeszcze lepszą korekcją aberracji chromatycznej w połączeniu z poprawioną korekcją aberracji sferycznej. Apochromaty są o wiele droższe niż achromaty. W celu zminimalizowania aberracji chromatycznej można również użyć różnych materiałów, takich jak specjalistyczne powłoki lub soczewki wykonane z krystalicznego fluorytu. Ta naturalnie występująca substancja ma najwyższą znaną liczbę Abbego, co wskazuje na niską dyspersję.