W Niemczech prawo jazdy jest przywilejem państwowym nadawanym osobom ubiegającym się o prawo jazdy w dowolnej kategorii. Wymagana jest ona dla każdego typu pojazdu silnikowego z wyjątkiem najmniejszych motorowerów poniżej 50 cm3, z ograniczeniem prędkości do 25 km/h oraz rowerów z napędem. (Jeden z tych krajów ma minimalny wiek 15 lat i niewielki obowiązkowy kurs nauki jazdy). Rodzaje licencji, które można uzyskać, są takie same we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zob. europejskie prawo jazdy. Minimalny wiek uprawniający do otrzymania prawa jazdy wynosi: 16 lat w przypadku ograniczonego motocykla do 125 cm3,17 lat w przypadku samochodu z prawnym opiekunem, 18 lat w przypadku samochodu bez ograniczeń oraz 21 lat w przypadku autobusów i pojazdów ciężarowych. Kurs na podesty ruchome.

Przeciwskazania do ukończenia kursu na podesty ruchome

Niemieckie prawo jazdy można uzyskać po ukończeniu szkoły jazdy i zdaniu dwustopniowego testu, egzaminu teoretycznego i egzaminu drogowego. Przed dopuszczeniem do tych badań należy wykonać badanie wzroku i ukończyć kurs pierwszej pomocy (zazwyczaj trwający 8 godzin). Szkolenie uczącego się kierowcy odbywa się zazwyczaj w szkołach nastawionych na osiąganie zysku, posiadających legalne uprawnienia i będących w większości własnością prywatną. Szkoła nauki jazdy załatwia wszystkie formalności niezbędne dla uczniów, takie jak ubieganie się o licencję, rejestracja do testów itp.

Egzamin po kursie na podesty ruchome

Część teoretyczna obejmuje lekcje w szkole nauki jazdy prowadzone przez uprawnionych prawnie instruktorów nauki jazdy, zazwyczaj wieczorem. Treść i ilość lekcji jest określona przez prawo i w zależności od rodzaju licencji, na którą student chce uzyskać inną ilość lekcji musi uczęszczać. Co ciekawe, uczeń nie musi uczęszczać na różne lekcje, teoretycznie mógł uczęszczać na tę samą lekcję kilka razy, aby spełnić kryteria. Lekcje podzielone są na ogólną wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego, na które może uczęszczać każdy, kto studiuje prawo jazdy oraz na specjalistyczne lekcje z określonych typów pojazdów.

Szkolenie UDT na podesty ruchome

Aby przygotować się do egzaminu pisemnego z teorii, uczniowie zazwyczaj otrzymują od szkoły nauki jazdy pakiet studencki, który może składać się z programów komputerowych, podręczników i przykładowych artykułów egzaminacyjnych. Szkoły zazwyczaj biorą na siebie odpowiedzialność za sukcesy swoich uczniów i w ten sposób śledzą obecność na zajęciach i rozdają przykładowe egzaminy. Test teorii jest testem wielokrotnego wyboru składającym się z pytań losowych z opublikowanego przewodnika. Pytania i poprawne odpowiedzi mogą być badane z wyprzedzeniem.