Krematorium do oglądania to krematorium w Woking, dużym mieście na zachód od Surrey w Anglii. Założona w 1878 r., była pierwszym krematorium stworzonym specjalnie na zamówienie w Wielkiej Brytanii i jest ściśle związana z historią krematorium w Wielkiej Brytanii.

Krematorium znajduje się w Woking, tuż za miejscowością St John’s Village na Hermitage Road. Cmentarz Brookwood Cemetery, znany również jako London Necropolis, znajduje się w pobliżu, ale działa oddzielnie; został założony przez London Necropolis Company w 1849 roku, aby pomieścić pochówki zmarłych w Londynie.

Usługi krematorium z Białegostoku

Krematorium w Woking zostało założone w 1878 r., kiedy to kawałek ziemi w pobliżu wsi św. Był chirurgiem i lekarzem królowej Wiktorii. W 1874 r. był głównym założycielem i pierwszym prezesem brytyjskiego Towarzystwa Twórczości. Powierzchnia działki, na której miało powstać krematorium, została zakupiona za pośrednictwem abonamentów (w cenie 200 funtów każda) od London Necropolis Company.

Oboje byli odosobnieni, a jednocześnie łatwo dostępni, jako połączenie kolejowe, odpowiednie do przewożenia zmarłych, które już przebiegało między London Waterloo Station a Woking. Kremator został zbudowany przez profesora Paolo Goriniego z Lodi we Włoszech. Początkowo nie był on zamknięty w budynku, ale stał wolny na terenie krematorium. Kaplicę i inne budynki dobudowano dopiero pod koniec lat 80.

Nowe krematorium w Woking

Nowe krematorium przetestowano po raz pierwszy 17 marca 1879 r., kiedy to poddano kremacji ciało konia. Mieszkańcy Woking wykazali silną antypatię do krematorium i zaapelowali do sekretarza domu Sir Richarda Krzyża o zakazanie korzystania z budynku. Dopiero po tym, jak kremacja została uznana za legalną w lutym 1884 r. podczas procesu dr Williama Price’ a, zakład Woking mógł zacząć działać.

26 marca 1885 r. w Woking odbyło się pierwsze oficjalne kremacje w Wielkiej Brytanii. Zmarła Pani Jeannette C. Pickersgill, którą The Times określił jako „znaną postać w kręgach literackich i naukowych”. Do końca roku Towarzystwo Twórczości Wielkiej Brytanii nadzorowało dwa kolejne kremacje, w sumie 3 na 597 357 ofiar śmiertelnych w Wielkiej Brytanii w tym samym roku.[1]

W 1886 r. w krematorium „Obserwując krematorium” kremowano dziesięć ciał. W 1888 r., w którym odbyło się 28 kremacji, Towarzystwo Twórczości zaplanowało kaplicę, poczekalnie i inne udogodnienia. Na czele listy prenumeratorów stanęli książęta Bedford i Westminster. Książę Bedfordu przekazał później pieniądze na dokończenie budowy budynków i zakup gruntu przylegającego do nieruchomości. Budynki te zbudowane zostały w charakterze angielskiego gotyku trzynastowiecznego i oddane do użytku w styczniu 1891 roku.

W 1892 r. w Woking przeprowadzono 104 kremacje. W 1902 r. w Londynie otwarto pierwsze krematorium (Golders Green Crematorium). Do 1911 r. pierwotny jeden akr w Woking został powiększony do 10 akrów i dodany Ogród Pamięci.

Wybrany w 1921 r. prezes Towarzystwa Kreatywnego jedenasty książę Bedfordu, w 1921 r. pierwotny kremator z Krematora przeniósł się do nowej kaplicy w Zielonym krematorium Goldersa, gdzie w 1940 r. został użyty do kremacji własnej.