Tokarki składają się z czterech głównych elementów: łoża, kozła głównego, wózka i konia. Łóżko jest precyzyjnym i bardzo wytrzymałym podłożem, na którym opierają się wszystkie pozostałe elementy do wyrównania. Wrzeciono kozła głównego zabezpiecza element obrabiany uchwytem, którego szczęki (zazwyczaj trzy lub cztery) są dokręcane wokół elementu. Wrzeciono obraca się z dużą prędkością, dostarczając energii do cięcia materiału. Podczas gdy historycznie tokarki były napędzane pasami z wału liniowego, nowoczesne przykłady wykorzystują silniki elektryczne. Element obrabiany wystaje z wrzeciona wzdłuż osi obrotu ponad płaskim łożem. Więcej o lakierowaniu samochodu.

Naprawa karoserii przed sprzedażą samochodu

Wózek jest podestem, który może być poruszany precyzyjnie i niezależnie równolegle i prostopadle do osi obrotu. Hartowane narzędzie tnące trzyma się na żądanej wysokości (zazwyczaj po środku przedmiotu obrabianego) przy słupku narzędziowym. Następnie wózek jest przesuwany wokół obracającego się przedmiotu obrabianego, a narzędzie tnące stopniowo usuwa materiał z przedmiotu obrabianego. Konik można przesuwać wzdłuż osi obrotu, a następnie w razie potrzeby zablokować. Może ona utrzymywać centry w celu dalszego zamocowania przedmiotu obrabianego lub narzędzia tnące wkręcane na końcu przedmiotu obrabianego.

Auta z komisu – czy ich kupno się opłaca

Inne operacje, które można wykonać za pomocą narzędzia jednopunktowego na tokarce są następujące: Fazowanie: Przycinanie pod kątem narożnika cylindra. Odcinanie: Narzędzie jest przesuwane promieniowo do obrabianego przedmiotu w celu odcięcia jego końca. Gwintowanie: Narzędzie jest prowadzone wzdłuż i przez zewnętrzną lub wewnętrzną powierzchnię obracających się części w celu uzyskania gwintu zewnętrznego lub wewnętrznego. Wstrząsanie: narzędzie jednopunktowe jest podawane liniowo i równolegle do osi obrotu w celu uzyskania okrągłego otworu. Wiercenie: Wywiercanie: Wsuwanie wiertła do obrabianego przedmiotu osiowo. Chrapanie: Używa narzędzia do tworzenia chropowatej tekstury powierzchni na obrabianym detalu. Często używane do ręcznego chwytania części metalowych.

Wan z serwisu blacharskiego w Białymstoku

Nowoczesne tokarki komputerowe sterowane numerycznie (CNC) i centra obróbkowe (CNC) mogą wykonywać dodatkowe operacje, takie jak frezowanie przy użyciu narzędzi napędzanych. Gdy używane są narzędzia napędzane, obrabiany element przestaje się obracać, a napędzane narzędzie wykonuje obróbkę przy użyciu obracającego się narzędzia tnącego. Obrabiarki CNC wykorzystują współrzędne x, y i z do sterowania narzędziami toczenia i wytwarzania produktu. Najnowocześniejsze współczesne tokarki CNC są w stanie wyprodukować większość obracających się obiektów 3D. Prawie wszystkie rodzaje metalu mogą być obrabiane, chociaż do obróbki twardych detali potrzeba więcej czasu i specjalistycznych narzędzi tnących.