Kiedy rodzice nie chcą już dłużej przebywać razem, muszą ustanowić system opieki nad dzieckiem, który odzwierciedlałby ich decyzje rodzicielskie. Niektórzy rodzice mogą być w stanie samodzielnie opracować plan, ale wielu rodziców wymaga dodatkowej interwencji sądu. Bez względu na to, czy przechodzisz przez rozwód, czy nie, będziesz musiał ustanowić prawnie wiążące porozumienie w sprawie opieki nad dzieckiem, z korzyścią zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Jeśli musisz przejść przez sąd rodzinny w celu ustalenia prawa do opieki nad dzieckiem, a nie w drodze negocjacji lub mediacji, oddajesz te decyzje w ręce sędziego.

Zanim pójdziesz do sądu, dowiedz się, w jaki sposób sądy stanu Waszyngton określają, kto otrzymuje opiekę nad dzieckiem.

Różne opcje opieki nad dzieckiem

 

W stanie Waszyngton, umowa o opiekę nad dzieckiem jest określana jako plan rodzicielski. Opieka nad dzieckiem będzie przyznawana na jeden z kilku różnych sposobów, w zależności od potrzeb dziecka i możliwości rodzicielskich obu stron. W większości przypadków sąd decyduje o przyznaniu obojgu rodzicom wspólnej opieki, co oznacza, że będą oni w ten czy inny sposób dzielić obowiązki rodzicielskie. Czasami jednak sąd może zdecydować o przyznaniu jednemu z rodziców prawa do pieczy nad dzieckiem. W przypadku przyznania jednemu z rodziców prawa do pieczy nad dzieckiem, drugiemu rodzicowi zostanie przyznane prawo do odwiedzin, chyba że wyjątkowe okoliczności dadzą sądowi powód do zakazania jakiegokolwiek kontaktu.

Czynniki, które Sąd weźmie pod uwagę

 

 

Każda sprawa dotycząca opieki nad dzieckiem wniesiona do sądu będzie rozpatrywana przez sędziego prawa rodzinnego, który będzie dążył do znalezienia planu rodzicielskiego, który działa w najlepszym interesie dziecka.

W celu określenia najlepszego interesu dziecka, sędzia rozważy kilka różnych czynników, w tym:

  • Relacja dziecka z każdym z rodziców
  • Związek dziecka z rodzeństwem lub innymi osobami w gospodarstwie domowym każdego z rodziców
  • Zaangażowanie dziecka w życie społeczności
  • Który z rodziców działał w przeszłości jako główny opiekun dziecka
  • Zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne każdego z rodziców
  • Zdolność każdego z rodziców do opieki nad dzieckiem

Kiedy sąd rozpatruje zdolność każdego z rodziców do opieki nad dzieckiem, bierze pod uwagę harmonogramy pracy rodziców, lokalizacje, styl życia, stabilność domu oraz wszelkie przypadki przemocy domowej lub nadużyć. Sąd rozpatrzy również życzenia dziecka dotyczące planu rodzicielskiego, jeśli dziecko zostanie uznane za wystarczająco dojrzałe do podjęcia decyzji.

Chociaż te fakty mogą pomóc przygotować Cię do systemu opieki nad dzieckiem, ważne jest, aby zrozumieć, że każdy przypadek opieki nad dzieckiem jest wyjątkowy i może się różnić. Jeśli przechodzisz przez rozwód z dziećmi, oddzielenie się od rodzica dziecka lub modyfikację istniejącego planu rodzicielskiego, ważne jest, abyś omówił swoją sytuację z doświadczonym prawnikiem do spraw opieki nad dzieckiem w celu uzyskania porady w danej sprawie.
Skontaktuj się z Adwokat Szczecin, aby omówić sprawę dotyczącą opieki nad dzieckiem z naszymi prawnikami rodzinnymi.