Dach płaski jest dachem prawie płaskim w przeciwieństwie do wielu typów dachów nachylonych. Nachylenie dachu jest znane jako jego spadek, a dachy płaskie do około 10°. Dachy płaskie są starożytną formą używaną głównie w suchym klimacie i pozwalają na wykorzystanie przestrzeni dachowej jako pomieszczenia mieszkalnego lub żywego. Dachy płaskie, czyli dachy „niskopodłogowe”, są również powszechnie spotykane w budynkach komercyjnych na całym świecie. Krajowy Związek Wykonawców Dachów definiuje dach niskopodłogowy jako dach o nachyleniu 3 w 12 lub mniejszym.

Dachy Białystok montaż z nami bezpiecznie i solidnie

Dachy płaskie istnieją na całym świecie, a każdy obszar ma swoją tradycję lub preferencje co do użytych materiałów. W cieplejszym klimacie, gdzie opady deszczu są mniejsze, a mróz jest mało prawdopodobny, wiele dachów płaskich jest po prostu zbudowanych z muru lub betonu, co jest dobre w utrzymywaniu ciepła słonecznego oraz tanie i łatwe w budowie, gdzie drewno nie jest łatwo dostępne. W miejscach, w których dach może nasiąknąć deszczem i przeciekami lub w których woda nasiąknięta cegłą może zamarznąć i w ten sposób doprowadzić do „wydmuchiwania” (rozdmuchiwania zaprawy/ muru/betonu w wyniku rozszerzania się lodu), dachy te nie nadają się do tego celu. Dachy płaskie są charakterystyczne dla architektury egipskiej, perskiej i arabskiej. Zobacz dachy białystok montaż.

dachy białystok solidny montaż

Idealny materiał do pokrycia dachu płaskiego

Każdy arkusz materiału użytego do pokrycia dachu płaskiego lub niskoprofilowego jest zwykle nazywany membraną, a głównym celem tych membran jest uszczelnienie powierzchni dachu. Materiały przykrywające dachy płaskie zazwyczaj umożliwiają spływ wody z lekkiego nachylenia lub pochylenia do systemu rynnowego. Woda z niektórych dachów płaskich, takich jak hangary ogrodowe, czasami spływa swobodnie z krawędzi dachu, chociaż systemy rynnowe są korzystne w utrzymywaniu zarówno ścian, jak i fundamentów w stanie suchym. Rynny na mniejszych dachach często odprowadzają wodę bezpośrednio na ziemię, lub lepiej, do specjalnie przygotowanych dróg ewakuacyjnych. Rynny na większych dachach zazwyczaj odprowadzają wodę do kanalizacji deszczowej na każdym obszarze zabudowanym. Czasami jednak dachy płaskie są przeznaczone do zbierania wody w basenie, zwykle do celów estetycznych lub do buforowania wody deszczowej.