Grzebanie na morzu jest usuwaniem ludzkich szczątków w oceanie, zwykle ze statku lub łodzi. Jest ona regularnie wykonywana przez marynarki wojenne i jest wykonywana przez prywatnych obywateli w wielu krajach. Grzebanie na morzu pochówku szczątków kremacji na lotniskowcu USS Enterprise, kwiecień 2011 r.

Usługi pogrzebowe w krematoriach

Usługi pogrzebowe na morzu są dostępne w wielu różnych miejscach i mają różne zwyczaje, czy to statkiem, czy samolotem. Zazwyczaj ceremonię przeprowadza kapitan (lub dowódca) statku lub samolotu albo przedstawiciel religijny (religijny wyznania lub religii państwowej).

Statua pogrzebowa - krematorium

Ceremonia może obejmować pochówek w trumnie, zakopanie w szlafroku żaglowym, pochówek w urnie lub rozpraszanie przez statek pozostałości po kremacji. Grzebanie na morzu przez samoloty odbywa się zazwyczaj tylko przy użyciu zwłok po kremacji. Inne rodzaje pochówku na morzu obejmują mieszanie popiołów z betonem i zrzucanie betonowego bloku w celu utworzenia sztucznej rafy, takiej jak rafa atlantycka.

Poniżej znajduje się wykaz religii, które zezwalają na grzebanie w morzu, z kilkoma szczegółami pochówku. Jednakże przekonania i poglądy mogą się różnić w obrębie tej samej religii. Więcej o kremacji czytaj na krematoriumbialystok.pl.

Pogrzeb na morzu w czasie wojny i w czasie pokoju

W czasie wojny podejmowane są próby grzebania na morzu w taki sam sposób, jak w przypadku pochówku w czasie pokoju na morzu, chociaż statek na misji bojowej może nie dysponować wszystkimi niezbędnymi zasobami. Obecnie zazwyczaj można wywieźć szczątki z powrotem na brzeg i przygotować ceremonię pochówku na lądzie. Jednak w czasie wojny falklandzkiej zmarły został pochowany na morzu bez powrotu na ląd. Ze względu na ograniczone możliwości okrętów wojskowych procedura ta zazwyczaj nie obejmuje szkatułki, ale ciało szyte jest w szewce z gramaturą, zazwyczaj kamieniami lub piłkami armatnimi.

Tworzenie jest zazwyczaj niemożliwe na statku. W trakcie kampanii na rzecz Pacyfiku zdarzały się przypadki, w których zmarli lotnicy zasypani zostali na wodzie w resztkach uszkodzonego samolotu, które zostały uroczyście wypchnięte z pokładu samolotu.